19 Nisan 2012 Perşembe

Ben Dün Bir Oyun İzledim 4

Bilen bilir; tiyatro izlemeye bayılırım. Her ne kadar gündelik telaşa yenik düşüp çok fazla oyuna gidemesem de izlediğim her oyun sonrası tek bir şey hissederim: huzur!

Bir oyunu izledikten sonra inanılmaz mutlu ve huzurlu hissediyorum kendimi. Güzel bir oyun izledikten sonra hayat daha bir keyifli görünüyor gözüme.

Bu nedenle dün akşam da pek bir keyifliydim. CKM’de Ali Poyrazoğlu ve Nilgün Belgün’ün rol aldığı “İyi Günde Kötü Günde” adlı oyunu seyrettim. Ailece izlediğimiz oyuna hepimiz bayıldık.


Bir çiftin evlenmeden önce, evlilik esnasında ve boşandıktan sonra yaşadıklarını anlatan oyun; evliliğin, tüm egolar bir yana bırakıldığında aslında ne kadar kolay yürütülebilecek bir olay olduğunu anlatıyor. Diğer bir deyişle; “Evlilikte ego falan olmaz, sevgi esastır. Ona odaklanın, gurur yapmayın! Birbirinizin, daha da önemlisi sevginizin kıymetini bilin. Sonra çoook üzülürsünüz…” diyor.

Üstelik tüm bunları o kadar güzel bir anlatımla size sunuyor ki; yeri geliyor kahkaha atıyorsunuz, yeri geliyor ikilinin yaşadıkları karşısında hüzünleniyorsunuz. Ama gülmek daha garanti, onu söyleyeyim:)

Tüm bunların yanında oyun toplumsal mesajlar da vermiyor değil. İzlemek isteyenlerin olabileceğini düşünerek detay vermeyeyim ama oyunun bir bölümünde ölüp öbür tarafa giden Ali Poyrazoğlu’nun orada karşılaştığı sanatçı, politikacı ya da yazarlara öyle bir seslenişi var ki; o esnada ben dâhil tüm izleyenler usta oyuncuyu ayağa kalkıp alkışlıyor.

Bu arada oyunla ilgili son bir detaydan daha bahsetmek istiyorum. Oyun sonrasında Ali Poyrazoğlu ve Nilgün Belgün alışılageldiği gibi seyirciyi selamlayıp kulisin yolunu tutmuyor. İkili; seyirciyle sohbet edip oyun hakkındaki görüşlerini alıyor. Mini bir stand-up tadında geçen bu kısım da inanılmaz keyifliydi.  

Demem o ki; bu iki usta oyuncu sayesinde ailece oldukça keyifli bir akşam geçirdik. Vaktiniz varsa 4’üncü yılını kutlayan "İyi Günde Kötü Günde"yi mutlaka ama mutlaka seyredin.

Pişman olmayacaksınız!

Not: Esquire dergisi için geçtiğimiz aylarda Ali Poyrazoğlu'yla bir röportaj yapmıştım. O röportaj esnasında bu oyundan bahsetmiş ve "Mutlaka izle. Her gencin evlenmeden önce izlemesi gerek." demişti. Haklıymış, hem de çok!

Herkese bol tiyatrolu günler,
Zeynep

5 yorum:

 1. bende merak edıorum bu oyunu!
  bu arada blogunu yenı kesfettım.takıpteyım benımkıne de beklerım :) Sevgıler :)

  http://zeysfashionroom.blogspot.com/

  YanıtlaSil
 2. Zeynep'cim, ben de tiyatro izlemeye bayılırım ancak uzun zamandır fırsat yaratıp gidemedim. Vakit ayırıp gidince de bir şeyler alabileceği bir oyun izleyince çok daha mutlu oluyor insan. Evlenmeden önce izleme kısmını kaçırmış olsam da :) evlilik sırasında yapılmaması gerekenler konusunda da öngörü katacağını düşünüyorum, en kısa zamanda izleyebilmek dileğiyle :)

  YanıtlaSil
 3. küçük bir ilçede yaşayanlar için hayaldir tiyatroya gitmek ve henüz gelişmekte olan bir ilçeyse bulundugun yer ve tiyatroya gereksiz işler gözüyle bakılıyorsa böyle yazıları okuyunca imrenerek bakıyosun!!Şanslısın :)

  YanıtlaSil
 4. küçük bir ilçede yaşayanlar için hayaldir tiyatroya gitmek ve henüz gelişmekte olan bir ilçeyse bulundugun yer ve tiyatroya gereksiz işler gözüyle bakılıyorsa böyle yazıları okuyunca imrenerek bakıyosun!!Şanslısın :)

  YanıtlaSil
 5. ben gelince beni de gotur, senin icin de pekistirme olur.

  YanıtlaSil